İBNİ TEYMİYYE VE İSTİĞASE…!

Değerli kardeşlerimiz,İbni Teymiyye ve bu günki vehhabi zihniyyeti arasindaki çelişkileri belgelemeye devam ediyoruz.Gördüğünüz gibi bu gün istigaseyi şirk sayanlar İbni Teymiyyenin verdiği bilgilerden hakikatde habersizdirler.Gördüğünüz sayfa İbni Teymiyyenin El-Kelim-el-Tayyib adli kitabinin 165 ci sayfasidir.Bu sayfada İbni Teymiyye diyor ki: Aynı şekilde Abdullah ibni Ömer’in da ayağı uyuşmuştu. Ona da birisi en çok sevdiğinin ismini anmasını söyledi. Abdullah ibni Ömer “Ya Muhammed!” diye nida etti ve ayağının uyuşukluğu hemen geçti…

Vehhabi zihniyyetinin anlayamadiği konu istigase eden adamin gerçekte yardim edenin Allah olduğunu bilmediyi ve araciyi ilahlaşdirdiği iddiasidir.Halbuki,bu gerçeklikten uzak bir sui-zanndir.Bir insanin bahçesinde elma ağaci olsa ve bana bu elmayi elma ağaci verdi derse adama kalkipda şirke girdin denmez çünki hakikatte adam elmaninda diğer nimetlerinde gerçek sahibinin Allah olduğunun idrakindadir ama bunu mecazi bir ifadeyle dile getirmiştir.Müslümana sui zann haramdir….

Hevâ ve hevesini tanrı edinen ve Allah’ın (kendi katındaki) bir bilgiye göre saptırdığı, kulağını ve kalbini mühürlediği, gözünün üstüne de perde çektiği kimseyi gördün mü? Şimdi onu Allah’tan başka kim doğru yola eriştirebilir? Hâla ibret almayacak mısınız?(Casiye süresi 23)

Advertisements
Categories: Ibn Teymiyye, tevessul-teberruk-istigase | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

Blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: