IBNI TEYMIYYENIN HZ.ALI(R.A) HAKKINDAKI IDDIASI VE BU İDDİANİN EHLİ SÜNNET KAYNAKLARİNCA İNCELENMESİ BABİ…!

Sevgili kardeşlerimiz,İbni Teymiyyenin ehli sünnete mühalif görüşleri üzerine yapdiğimiz araştirmalari belgeleriyle birlikte sizinle paylaşmaya devam ediyoruz.İbni Teymiyyenin iddialarini ehli sünnet kaynaklari çerçivesinde incelediğimizde nasil büyük bir yanilgida olduğunu ve iftirada bulunduğunu tüm detaylariyla anlayacaksiniz.

وعلي يقاتل ليطاع ويتصرف في النفوس والأموال فكيف يجعل هذا قتالا على الدين

Hz.Ali(r.a) halkin otoritesini,kanunlarini ve parasini korumak için savaşdi,bu halde bu nasil din uğrunda bir mücadele gibi kabul göre bilir ki?
(Minhac El-Sünne,cilt 8,sayfa 230)

Gerçek böylemidir?Hz.Ali din uğrunda değilde sadece bunlar için mi savaşmişdir?Ibni Teymiyyenin bu iddiasini ehli sünnet kaynaklari işiğinda inceleyelim.

حدثنا عبد الله حدثني أبي ثنا حسين بن محمد ثنا فطر عن إسماعيل بن رجاء الزبيدي عن أبيه قال سمعت أبا سعيد الخدري يقول : كنا جلوسا ننتظر رسول الله صلى الله عليه و سلم فخرج علينا من بعض بيوت نسائه قال فقمنا معه فانقطعت نعله فتخلف عليها علي يخصفها فمضى رسول الله صلى الله عليه و سلم ومضينا معه ثم قام ينتظره وقمنا معه فقال ان منكم من يقاتل على تأويل هذا القرآن كما قاتلت على تنزيله فاستشرفنا وفينا أبو بكر وعمر فقال لا ولكنه خاصف النعل قال فجئنا نبشره قال وكأنه قد سمعه

Ebu Said el-Hudri dedi ki: Oturmuş Rasulullah s.a.a’i bekliyorduk. Nihayet yanımıza geldi. Ancak ayakkabısının bağı kopmuştu. Tamiri için hemen Ali’ye atıverdi ve şöyle buyurdu: “İçinizden öyle birisi varki; Ben Kur’an’ın inmesi için insanlarla nasıl savaştıysam, o da onun te’vili için savaşacak!” Ebu Bekir “O ben miyim?” diye sordu. Rasulullah s.a.a “hayır” dedi, ardından Ömer sordu: “ben miyim?” Rasulullah s.a.a ona da “Hayır” dedi ve daha sonra şöyle buyurdu “Lakin o, ayakkabımı tamir edendir!”

Hadisten sonra kitabın muhakkiki Şeyh Şuayb el-Arnaut diyor ki:

تعليق شعيب الأرنؤوط : حديث صحيح , وهذا إسناد حسن , رجاله ثقات رجال الصحيح غير فطر
Şuayb el-Arnaut: hadis sahih’tir ve bu isnad hasen’dir, Fıtr b. Halef hariç ricalleri “Sahih”in ricalleridir.

Ahmed b. hanbel, “Müsned”, 3/82, hadis 11790

yine bu hadisi Ahmed b. Hanbel’den naklen kendi kitabında rivayet eden Heysemi hadisten sonra diyor ki:

رواه أحمد ورجاله رجال الصحيح غير فطر بن خليفة وهو ثقة
Ahmed rivayet etmiştir ve Fıtr b. Halef hariç ricalleri “Sahih”in ricalleridir ki, o da sika (güvenilir)’dir.

Heysemi, “Mecmeuz Zevaid”, 9/133-134

yine bu hadisi kutubi sitte imamlarından Nesai de rivayet etmiştir:

أخبرنا إسحاق بن إبراهيم و محمد بن قدامة واللفظ له عن جرير عن الأعمش عن إسماعيل بن رجاء عن أبيه عن أبي سعيد الخدري قال كنا جلوسا ننتظر رسول الله فخرج إلينا قد انقطع شسع نعله فرمى بها إلى علي فقال إن منكم من يقاتل على تأويل القرآن كما قاتلت على تنزيله فقال أبو بكر أنا قال لا قال عمر أنا قال لا ولكن صاحب النعل
…Ebu Said el-Hudri r.a dedi ki: Oturmuş Rasulullah s.a.a’i bekliyorduk. Nihayet yanımıza geldi. Ancak ayakkabısının bağı kopmuştu. Tamiri için hemen Ali’ye atıverdi ve şöyle buyurdu: “İçinizden öyle birisi varki; Ben Kur’an’ın inmesi için insanlarla nasıl savaştıysam, o da onun te’vili için savaşacak!” Ebu Bekir “O ben miyim?” diye sordu. Rasulullah s.a.a “hayır” dedi, ardından Ömer sordu: “ben miyim?” Rasulullah s.a.a ona da “Hayır” dedi ve daha sonra şöyle buyurdu “Lakin o, ayakkabımı tamir edendir!”

Nesai’nin “Hasais” adlı kitabını tahkik eden nasibi hadis alimi Ebu İshak el-Huveyni hadisin sıhhatini onaylayarak diyor ki:

إسناده صحيح
isnad sahih.

Nesai, “Hasais”, sayfa , hadis 150

resimde gördüğünüz el-Elbani’nin “Silsiletu ahadis es-Sahiha” adlı kitabdır, el-Elbani hadisin senedleri hakkında konuştuktan ve inceleme yaptıktan sonra işaretlenmiş yerde diyor ki:

فالحديث صحيح لا ريب فيه
Hadis sahih’tir ve onda hiç bir sorun yoktur.

el-Elbani, “Silsiletu ahadis es-Sahiha”, 5/640, hadis 2487

Vehhabi Şeyhi Albani istemedende olsa hadisin sihhatini itiraf etmekle Üstadi İbni Teymiyyenin iddiasina ağir bir darbe vurmaktadir…

Advertisements
Categories: Ibn Teymiyye | Leave a comment

Post navigation

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

Create a free website or blog at WordPress.com.

%d bloggers like this: